Wyjaśnienia dotyczą wymienionych podzielników kosztów ogrzewania na os. Parkowe i ulice Jagiellońska, Racławicka, Wesoła i Służba Polsce.
W bieżącym roku firma ECO-THERM dokonała przemontowania starych podzielników na nowe typu CERIS. W związku z pojawiąjącymi się pytaniami odnośnie dotyczącymi pracy nowego podzielnika oraz ilości rejestrowanych jednostek pragniemy wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Faktem jest, że nowe podzielniki mają większą czułość oraz rozdzielczość i częstotliwość zliczanych jednostek. Ilość zliczanych jednostek będzie zatem większa w porównaniu do rejestrowanych przez poprzednie podzielniki. Niestety dokładna zależność miedzy starymi i nowymi jednostkami nie jest znana.
Zwiększona ilość jednostek odczytana na nowych podzielnikach w stosunku do ilości jednostek odczytanych na poprzednich podzielnikach nie oznacza nagłego wzrostu kosztów ogrzewania lokalu, ponieważ podzielniki we wszystkich lokalach węzła rejestrują większą liczbę jednostek.
Suma jednostek rozliczeniowych wszystkich grzejników w lokalu w stosunku do sumy jednostek rozliczeniowych wszystkich grzejników w węźle określa udział procentowy lokalu w kosztach zmiennych ogrzewania w danym węźle. Przy rejestracji przez podzielniki większej ilości jednostek cena jednostki będzie mniejsza niż w poprzednim sezonie grzewczym.
Współczynniki oceny zamieszczane w każdym rozliczeniu, dla nowych podzielników mają inne wartości, niż współczynniki stosowane dla poprzednich podzielników. Nie ma to jednak żadnego wpływu na prawidłowość rozliczenia, a wynika to z faktu, że współczynniki oceny służą jedynie do porównania zużycia ciepła przez różne typy i wielkości grzejników w ramach danego systemu rozliczeniowego opartego na jednakowych podzielnikach kosztów.
Zasada montażu podzielników kosztów ogrzewania jest ściśle określona. Najważniejszym parametrem montażu jest wysokość zamocowania podzielnika, w tym przypadku montażu dokonuje się tak aby górna jego krawędź znajdowała się w odległości równej 75% wysokości grzejnika licząc od dołu i musi być jednakowa we wszystkich lokalach. To właśnie ten parametr ma największy wpływ na ilość naliczonych jednostek.
Zamontowane podzielniki umożliwiają rozliczenie kosztów ogrzewania z uwzględnieniem tzw. komfortu cieplnego.
W celu obliczenia jednostek komfortu cieplnego podzielnik kosztów ogrzewania oprócz rejestrowania zużycia ciepła przez dany grzejnik, rejestruje także średnią temperaturę pomieszczenia co nie było możliwe w poprzednich podzielnikach. Zgodnie z prawami fizyki, o ilości energii cieplnej zużywanej przez dany lokal decyduje przede wszystkim średnia temperatura panująca wewnątrz lokalu w odniesieniu do średniej temperatury zewnętrznej w sezonie grzewczym oraz jego kubatura. Ponieważ wysokość lokali mieszkalnych w poszczególnych węzłach cieplnych jest jednakowa, w obliczeniach stosuje się powierzchnię lokalu. W związku z powyższym jednostki rozliczeniowe komfortu cieplnego są wprost proporcjonalne do iloczynu powierzchni lokalu oraz różnicy średnich temperatur wewnętrznej i zewnętrznej w sezonie grzewczym.
Mieszkańcy, którzy zakręcają całkowicie zawory grzejnikowe, uważają że nie zużywają energii cieplnej.
Czy jest możliwe, aby w mieszkaniu w okresie zimowym utrzymywała się temperatura na poziomie ok. 20 st. C bez poboru energii cieplnej?
Zakręcone grzejniki z podzielnikami kosztów i brak wskazania zużycia ciepła przez podzielniki nie oznacza, że dane mieszkanie nie zużywa ciepła - otóż zużywa. Oczywiście nie to dostarczone przez grzejniki z podzielnikami w tym lokalu tylko to, które przenika przez ściany wewnętrzne i stropy z sąsiednich mieszkań oraz to, które dostarczone jest z nieopomiarowanych grzejników w łazienkach i z pionów grzewczych doprowadzających ciepło do grzejników na wyższych kondygnacjach.
Czy to ciepło jest darmowe, niestety nie, więc kto ma za nie zapłacić? – lokale w których podzielniki kosztów zarejestrowały zużycie ciepła czy sąsiedzi, którzy zakręcają zawory grzejnikowe i mają wskazania zerowe? Odpowiedź powinna być jedna – za ciepło to powinni płacić także lokale w których grzejniki są zakręcone i korzystają z ciepła sąsiadów.
Zawór grzejnikowy wraz z głowicą termostatyczną służy do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu. Ustawienie głowicy (pokrętła) na poz. "3" oznacza, że ustawiliśmy temperaturę pomieszczenia na poziomie ok. 20 st. C. Oznacza to, że zawór grzejnikowy sterowany głowicą termostatyczną będzie otwierał i zamykał dopływ czynnika grzewczego do grzejnika w taki sposób, aby temperatura w okolicy głowicy termostatycznej odpowiadała w przybliżeniu 20 st. C. Po osiągnięciu żądanej temperatury grzejnik wychładza się.
Czynniki mające wpływ na koszty zużycia energii cieplnej zależne od mieszkańców.
- sposób użytkowania pomieszczenia - np. długie firanki, zasłony lub meble stojące blisko grzejnika mogą utrudnić przekazywanie energii cieplnej z grzejnika do pomieszczenia co zwiększa zużycie ciepła w lokalu dla osiągnięcia oczekiwanego komfortu cieplnego,
- brak wietrzenia powoduje wzrost wilgotności pomieszczeń, co z kolei wpływa na zwiększenie strat ciepła przez ściany i stropy,
- niewłaściwe długotrwałe wietrzenie powoduje utratę dużej ilości energii zgromadzonej w przegrodach budowlanych oraz w meblach i urządzeniach w lokalu a w konsekwencji wzrost kosztów ogrzewania.